niedziela, 8 czerwca 2014

PH # II Letnie Przesilenie - wyniki Konkursu Jury

Miałam przyjemność uczestniczyć ze Sławą Sibigą w jury konkursu PH # II Letnie Przesilenie organizowanym przez Janinę Kołodziejczyk, czego wynikiem jest wybór trzech spośród wielu haiku:


I miejsce

czerwcowa noc –
zarys dziewczęcych piersi
w świetle księżyca
                                            Krzysztof Kokot
II miejsce

najkrótsza noc
słychać krzyk sowy
przed świtem
                                       Witalij Chomin
III miejsce

noc świętojańska –
za krótko na
sen o tobie
                                          Marek Kozubek
Wrocław, 08-06-2014

Witam :) Przede wszystkim chcę pogratulować  autorom, w swoim i Sławy imieniu, tak wielkiej różnorodności haiku i świeżego podejścia do tematu konkursu. Nasz wybór zwycięskich haiku to wypadkowa subiektywnych odczuć, intuicji oraz po części teorii haiku, którą staramy się wciąż poznawać. Naszym wyznacznikiem były haiku staro japońskich mistrzów oraz Haiku: Poet’s Guide Lee Gurgi w tłumaczeniu Pawła Rewuckiego.
Ogromnie się cieszę, że już podczas pierwszej dyskusji  moje i Sławy typowania były podobne. Później drogą selekcji wyłoniłyśmy pierwszą trójkę spośród większej ilości ciekawych i wartościowych haiku.
Na prośbę Jani dzielę się z Państwem moimi spostrzeżeniami i subiektywnym odbiorem haiku, które okazały się być zwycięskimi na naszej liście. Nie jestem ani krytykiem ani specjalistą od poezji, więc proszę nie traktować poniższych słów jako oceny.
Co do pierwszego miejsca byłyśmy ze Sławą zgodne od pierwszej chwili.
czerwcowa noc –
zarys dziewczęcych piersi
w świetle księżyca
Lektura haiku wywołała we mnie stan, który bardzo cenię  - wielowymiarowe skojarzenia. W pierwszym momencie pojawił się obraz pokazany przez autora wprost. Subtelny, niosący estetyczne doznania. Później dołączyła do obrazu symbolika związana z przełomem, inicjacją, tematem konkursu.  Zaczęła działać wyobraźnia związana z sytuacją w jakiej znalazła się bohaterka, symbolice Nocy Świętojańskiej. Wszystko razem wywarło na mnie silne wrażenie i wielopoziomowy efekt a-ha!  Oprócz tego, haiku to zachowuje klasyczną formę, którą cenię i która mnie urzeka.
Na drugim miejscu naszego wyboru znalazło się haiku
najkrótsza noc
słychać krzyk sowy
przed świtem
Haiku to zadziałało na mnie magicznie, przy jego wyborze kierowałam się bardziej intuicją i nieupostaciowionym wrażeniem. Stanu, chwili, która ma trwać a zaraz się skończy, przy gorącym życzeniu jej zatrzymania. Pohukiwanie sowy niosące zmianę. Zakłócenie porządku nocy i stojąca w opozycji cisza. Czy na pohukiwanie sowy się czeka, czy ono zaskakuje? Takie sobie stawiałam pytania przy lekturze tego trójwersu. I znów w tym haiku klasyczna forma, która zawsze się sprawdza.
Trzecie  miejsce zajął  w naszym wyborze utwór
noc świętojańska –
za krótko na
sen o tobie
Haiku niosące u mnie moc refleksji. Dające pole do szerokiej interpretacji, która zależy od osobistych doświadczeń czytelnika. Może to być sen zakochanej osoby, ale i też takiej, której pozostają tylko sny o ukochanej/ym i wspomnienia tego co było...
Laureatom II Konkursu Polskie Haiku – Letnie Przesilenie  gratuluję zwycięskich haiku, uczestnikom życzę nieustającej weny i wrażliwości na to, co wokół.  Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w pracach Jury. To było dla mnie ciekawe doświadczenie:)


Agnieszka Rychter /assneg/


3 komentarze: